espati.lv

KĀ atbrīvoties no ziemas TAUKU MĒTELĪŠA?

KĀ atbrīvoties no ziemas TAUKU MĒTELĪŠA?

Autors: Anna Rozīte
Foto: bigstockphoto.com
2009. gada 14. aprīlis

>   Izdrukāt
>   Nosūtīt

Kā jau ik gadu, pavasarim strauji tuvojoties, gribas uzvilkt īsākus svārciņus, palaist matus plīvojam vājā, un doties ārā, izbaudīt sauli. Tomēr ziemā uzkrātie tauciņi ļoti bieži spēj sabojāt prieku par ziemas beigšanos. Ko darīt? Konsultējoties ar uztura speciālistiem un farmaceitu, www.espati.lv piedāvā tev rīcības plānu, kā pavasari sagaidīt bez pašpārmetumiem.

VISPIRMS - VAI TEV VISPĀR IR LIEKAIS SVARS?
Mājas apstākļos noteikt lieko svaru, kas radies ziemas laikā, palīdzēs, neapšaubāmi, iepriekšējās sezonas apģērbs, tomēr, ja nopietni – ir jānosaka savs ķermeņa masas indekss. Palielināta svara raksturošanai visbiežāk izmanto divus rādītājus: ķermeņa masas indeksu un vidukļa apkārtmēru.

Ķermeņa masas indekss (ĶMI)
ĶMI = SVARS (kg) : (garums (m) x garums (m))
Piemēram, 80 : (1,65 x 1,65) = 29,4 kg/m2


Ķermeņa masas indeksu klasificē šādi:
•  Mazāk par 18,5 - nepietiekams svars, var būt veselības problēmas (piemēram, menstruālā cikla traucējumi, osteoporoze);
•    18,5–24,9 - optimālais svars (var nedaudz mainīties atkarībā no ķermeņa uzbūves);
•    25–29,9 - palielināts svars, kas nedaudz palielina veselības traucējumu risku;
•    30–39,9 - aptaukošanās, kas saistīta ar veselības problēmām;
•    Vairāk par 40 - izteikta aptaukošanās, kas rada nopietnas veselības problēmas.

Ķermeņa masas indekss nav absolūti precīzs rādītājs, lai novērtētu palielinātu svaru un ar to saistītos riskus,  taču tas sniedz lielas iespējas iegūt informāciju par svaru un ar to saistītajām problēmām. Kaut arī būtiska ir kopējā tauku masa organismā, svarīgs ir arī tauku izvietojums. Tauki vēdera rajonā,  respektīvi – ap iekšējiem orgāniem, draud ar lielākām briesmām veselībai nekā tauki uz gurniem, zemādā. Tāpēc, lai novērtētu veselībai sevišķi bīstamu palielinātu svaru, izmanto vēl arī citas metodes. Lasi arī - Kā zināt, kāds ir mans IDEĀLAIS svars?

Ir vērts apmeklēt speciālistu, kurš tev noteiks ne tikai precīzu kopējo ķermeņa svaru, bet arī šķidruma daudzumu, kaulu un muskuļu masu, optimālo kaloriju patēriņu), jo iespējams, pie svara izmaiņām vainīga, piemēram, šķidruma aizture organismā, nevis kūciņas, ar kurām mielojies ziemas vakaros.

Robeža, pie kuras jāsāk pamatoti uztraukties par lieko svaru, ir 10% svara pieaugums. Ja procents ir stipri mazāks, tev palīdzēs vienkārši neliela organisma attīrīšana un pavasarīgu ieradumu ieviešana savā dzīvē, taču, ja procents tuvojas šiem te 10% vai ir stipri augstāks, svara zaudēšanai jāpieiet ar īpašu atbildību.

Riska zonu palīdzēs noteikt arī vidukļa apkārtmērs. Jo tas lielāks, jo augstāks risks ir sirds un asinsvadu saslimšanām. Vidukļa apkārtmēru pareizi mēra, cilvēkam esot stāvus, rokām gar sāniem, izelpā, vēderu neievelkot, vidū starp apakšējo ribu un nabu.

 • Normāls vidukļa apkārtmērs ir līdz 80 cm;
 • Lai gan modelēm zināms, ka 60 cm ir ideālais vidukļa apmērs, tomēr veselīguma ziņā viduklis, kas ir mazāks par 68 cm, skaitās samazināts;
 • Palielināts vidukļa apkārtmērs (80 cm un uz augšu) ir sarkanā līnija tavai veselībai. Papildu slimību risku var radīt tauku pārmērīgā uzkrāšanās vidukļa daļā (jeb tā sauktā ābola formas aptaukošanās).

Tomēr neatkarīgi no tā, vai tev ir daži liekie kilogrami, daudz lieko kilogramu, vai neviena paša, pavasarī ir vērts veikt divus nozīmīgus pasākumus – uzlabot vielmaiņu un attīrīt organismu.

UZLABO VIELMAIŅU
Laba vielmaiņa spēj patērēt daudz enerģijas, savukārt ķermenis, kura vielmaiņa ir lēnāka, uzkrās liekos taukus, jo uzņemtā enerģija netiks patērēta pietiekamā daudzumā. Tāpēc mūsu uzdevums numur viens pavasarī ir vielmaiņas uzlabošana. To nevar izdarīt ar diētām, jo tās tieši pretēji – vielmaiņu palēnina, taču vislabākais ir sākt ar mazumiņu un, ja nevari saņemties sporta zālei, vismaz izkūp no sabiedriskā transporta vai automašīnas un vismaz kādu gabaliņu ceļa ej ar kājām. 

Ramona (32), kura pirms gada atbrīvojās no aptuveni 20 kg liekā svara stāsta, ka viņa došanos uz darbu uztvērusi kā mazu sacensību, turot raitu tempiņu un apdzenot garāmgājējus. Ir vēl vairāki paņēmieni, kā uzlabot vielmaiņu – par tiem vari lasīt ŠEIT

Vielmaiņu uzlabo arī ēšanas režīma maiņa. Visi speciālisti kā viens uzsver brokastu nozīmi – tām ir jābūt, pretējā gadījumā organisms turpina dienu miega režīmā un ar lēnāku vielmaiņu. Brokastis dod signālu, ka organismam jāmostas un jāsāk strādāt pilnā režīmā. Labāk dienā ieturēt piecas maltītes, nekā divas vai trīs. Tev visoptimālāko porcijas lielumu vari noteikt, salīdzinot to ar savas dūres lielumu. Neapšaubāmi, mums katrai ir savi mīļākie ēdieni, tomēr mēģini ēdienkartē ieviest dažādību, lai organisms saņemtu pietiekami daudz vitamīnu un minerālvielu. Lieto daudz garšvielas, lai aktivizētu termodinamisku kaloriju sadedzināšanu – tā var turpināties pat vairākas stundas pēc ēšanas. Un atceries – gremošanas process sākas brīdī, kad tu sajūti ēdiena smaržu. Tādēļ neēd, skatoties datora monitorā, televizorā vai avīzē. Vēl vielmaiņu paātrināt var palīdzēt arī garšvielas, ko tu pievieno ēdienam, vairāk lasi ŠEIT

Un vēlreiz atgādināsim par ūdeni – tas ir vielmaiņas pamats. Ja organismam ūdens pietrūkst, tas to sāk ņemt no sevis paša citām vietām un rezervēm – tas ietekmē ne tikai tavu vielmaiņu, bet arī izskatu.

Miegs – veselīgs, salds un dziļš – samazina lieko svaru un uzlabo šūnu stāvokli. Ja vakaros nespēj aizmigt, iesakām nomierinošas tējas, piemēram, vīgriežu vai kumelīšu.

Un, protams – fiziskās aktivitātes. Vielmaiņu uzlabo arī fizisko aktivitāšu dažādība. Turklāt tev nepavisam nevajag intensīvus treniņus, lai dedzinātu taukus. Izvēlies jebkurus sporta veidus, kas tev pašai patīk un vislabāk, ja tos kombinēsi, piemēram, reizi nedēļā dodoties uz kalanētiku, bet vēl divas reizes – uz ūdens aerobiku. Bet mūs esam dažādas – un, ja tev nav sanācis laika un iespēju apmeklēt sporta zāli, nebēdā un nešausti sevi – vislabākais sākums būs atteikties no transporta, lifta un citām ērtās dzīves ekstrām.

VEIC ORGANISMA ATTĪRĪŠANU
Neveselīga pārtika, piesārņota vide, pesticīdi, alkohola un kofeīna pārmērīga lietošana, kā arī stress, mūsu organismā rada toksīnus. Tie kairina organisma funkcijas un izraisa slimības, kā arī apgrūtina veiksmīgas organisma funkcijas. Tavs ķermenis uzsūc visu, ko tas ēd, dzer vai ieelpo, katra kafijas tase, alkohola malks, cigarete vai izplūdes gāzēm piesātinātais gaiss ir jāpārstrādā un jāatindē – visvairāk darba tiek aknām. Un aknas ir viens no spēcīgākajiem un arī dzīvībai svarīgākajiem orgāniem. Pavasaris ir īstais laiks, lai veiktu organisma attīrīšanu. Organisma attīrīšana nenozīmē drastisku diētu, bet gan noteiktu soļu kopumu.

 1. Sāc ieturēt atslodzes dienas. Reizi nedēļā ieturi atslodzes dienu, kuras laikā lietosi tikai ūdeni, kādu piena produktu vai augļus. Vairāk tieši par atslodzes dienu lasi ŠEIT
 2. Ēdienkartē ievies attīrošus un organismu spēcinošus produktus – zaļo lapu dārzeņus (selerijas, kāpostus, spinātus), jo tie palīdzēs izdzīt no organisma pesticīdus un smagos metālus; citronus, jo tie satur daudz C vitamīna un perfekti attīra – toksīnus un šlakvielas padara ūdenī šķīstošus, un viegli izvada no organisma, kopā ar lieko šķidrumu; ķiplokus, jo tie aktivizē aknu darbību; zaļo tēju, jo tā ir piesātināta ar antioksidantiem un skaitās viens no labākajiem līdzekļiem, kas organismu attīra no liekā šķidruma.
 3. Veic attīrīšanas kursu. To var darīt dažādi. Vispirms – lietojot attīrošas tējas. Farmaceiti iesaka iziet divu nedēļu attīrīšanās kursu, lietojot aptiekās pieejamos preperātus – tie palīdzēs attīrīties no toksīniem un uzlabot pašsajūtu. Taču ņem vērā, ka kursa sākumposmā var izmesties pumpiņas – tas ir uz labu, jo liecina, ka tavs organisms attīrīs. Attīrīšanās kursa ietvaros samazini vai atsakies no alkohola, kafijas, saldumiem, cukura, sarkanās gaļas un trekniem produktiem. Ļoti ieteicams ir iziet arī bērzu sulu attīrīšanās kursu – tās fantastiski palīdzēs, lai tu atgūtu pavasara mundrumu. Var ņemt talkā arī preperātus, kas koncentrēti tieši uz zarnu trakta attīrīšanu, par to vairāk lasi ŠEIT
Ievies jaunus paradumus
 • Pusstundu pirms brokastīm iedzer glāzi silta ūdens ar nedaudz citrona sulas, lai kuņģī un zarnās radītu optimālu skābju un sārmu līdzsvaru;
 • Svarīgi ir pietiekami daudz lietot šķidrumu. Dzer lēnām un maziem malciņiem. Nedzer nepārtraukti, lai zarnas un nieres ar uzņemto šķidrumu vispirms tiek galā. Dzer 20 minūtes pirms ēšanas un ne ātrāk kā stundu pēc ēdienreizes;
 • Regulāri dzer zāļu tējas, izvēloties, piemēram, nātres, bērza jaunās lapiņas, asinszāles, kumelītes;
 • Baltmaizes vietā ēd rupjmaizi;
 • Cukuru aizstāj ar medu;
 • Atsakies no stipras kafijas, alkohola un saldumiem;
 • Lieto ārstnieciskos preparātus, kas satur hromu – tas mazina kāri pēc saldumiem.

UN - JA SVARS NEMAZINĀS?
Veselīga svara samazinājuma gadījumā tu zaudē 0,5 - 1 kg nedēļā. Ja svars nemainās vairāk kā trīs nedēļas, ir jāmeklē cēloņi, kāpēc.

 • Pirmkārt, vēlreiz pārbaudi savus ēšanas ieradumus. Vai ēdienkarte ir pietiekami daudzveidīga? Vai esi samazinājusi porciju lielumu? Vai neesi pārāk bieži ļāvusies kārdinājumam apēst kādu kaitīgu nieciņu?
 • Kā ir ar tavu izdzerto ūdens daudzumu? Iespējams, tu dzer pārāk maz ūdens. Taču ir arī otra puse - ja tu dzer daudz ūdens, taču aizvien izskaties pufīga. Tādā gadījumā ir jānoskaidro, vai organismā nav šķidruma aizture. Izslēdz no savas ēdienkartes sāli (arī slēpto sāli, kas lielā koncentrācijā apēdams konservētos produktos un garšvielās) un lieto tējas un attīrošus preparātus. Ja arī tas nepalīdz, ir jādodas pie ārsta, lai viņš nosūta uz analīzēm.
 • Medicīniski faktori. Ja tu patiešām ievēro visus nosacījumus, lai attīrītu organismu un nomestu pāris kilogramus, taču nekas nemainās, apmeklē endokrinologu, jo svara problēmas var izraisīt, piemēram, vairogdziedzera disfunkcija vai citi hormonāli traucējumi. Ja vainīgas ir endokrinoloģiskas problēmas, svars mazināsies, uzsākot medikamentu lietošanas kursu, jo nostāsies vietās tās lietas, kas ietekmēja svara izmaiņas. Lasi arī - Diēta bez rezultātiem, vai vainīga vielmaiņa?Saistītie raksti

Iešana PIRTĪ - tavam skaistumam un veselībai

ATSLODZE pēc svētkiem - 3 vienkārši VARIANTI

Patiesība par ātrajām un efektīvajām tievēšanas metodēm

5 TOKSISKI produkti un lietas, ko tu LIETO katru dienu

Kā zināt, kāds ir mans IDEĀLAIS SVARS?Pastāsti draugiem: draugiem.lv twitter.com twitter.com

> Komentēt

Kaida (viesis), 2009. gada 14. aprīlis, 16:24

Kā tur īsti ir ar tām atslodzes dienām? Ja es nekad nēesmu atslogojusies vai man ir jāievēro kaut kādi priekšnosacījumi, resp. jāsāk pamazām utt., jo bail, ka nenodaru pāri organismam, un mana dzīvošana uz ūdens un sulu bāzes radīs caurumu kunģī. Beigās nevis efekts, bet defekts.

Ziņot par nekorektu komentāru
sofija (viesis), 2009. gada 15. aprīlis, 20:10

Es te lasu, lasu, un saprotu, ka mans tauku mētelītis laikam tik ātri nekur nezudīs. Ehhh :D

Ziņot par nekorektu komentāru
Atbild - A. Lapiņa, EUROAPTIEKA (viesis), 2009. gada 17. aprīlis, 10:24

Cien. Kaida, pieaugušam cilvēkam nekas ļauns nenotiks, ja reizi nedēļā tiks atpūtināts organisms no papildus slodzes gastronomisko baudu veidā. Noteikti nedrīkst atteikties no ūdens uzņemšanas, jo tas palīdzēs mūsu organismam atbrīvoties no liekā. Pirms uzsākt atslodzes dienas, vispirms mums pašiem ir jāpieņem šis lēmums un jāakceptē, ka mēs darām tikai labu sev. Organismam nudien sliktu neko šīs atslodzes dienas laikā nodarīt nevar. Ja tīri psiholoģiski liekas grūti lietot tikai ūdeni, var sākt ar sulām vai kefīru, bet pamēģinot noteikti sapratīsiet, ka tas nav tik sarežģīti un ātri vien tas var kļūt par ierastu rituālu.

Ziņot par nekorektu komentāru
Judite (viesis), 2009. gada 20. aprīlis, 15:53

Kadel berza sulu dzersana atslodzes dienas skaitas laba lieta?

Ziņot par nekorektu komentāru
Atbild - A. Lapiņa, EUROAPTIEKA (viesis), 2009. gada 23. aprīlis, 18:30

Cien. Judite, bērzu sulas sastāvā ir kālijs un virkne citu augsnei raksturīgu mikroelementu, arī vitamīni, taču to daudzums ir niecīgs. Tāpēc efekts rodams kopējā sulu izdzertajā daudzumā. Bērzu sulai piemīt diurētiskas īpašības - tā lieliski skalo organismu. Ja šajās nedēļās, kamēr iespējams baudīt svaigu bērzu sulu, to dzersi ik dienu, tas noteikti nāks par labu visām tava organisma sistēmām - izvadsistēmai, locītavām, balsta un kustību aparātam u.c. Bērzu sula ir kā slota - ar tās palīdzību var veikt lielo pavasara tīrīšanu organismā. Tā kā bērzu sulā ir daudz organismam tik vajadzīgā mikroelementa kālija, tā ir īpaši ieteicama sirds un asinsvadu slimniekiem: pietiekams kālija daudzums organismā un tā pārsvars pār nātriju veicina sirdsdarbību un šūnu normālu funkcionēšanu.

Ziņot par nekorektu komentāru
1  2  


kontakti    |    reklāma    |    espati.lv    |    kļūsti par autoru    |    saistību atruna